Andrzej Grabowski Aktor Czy Zyje

Szerzyć miłość
Andrzej Grabowski Aktor Czy Zyje
Andrzej Grabowski Aktor Czy Zyje

Andrzej Grabowski Aktor Czy Zyje – Andrzej Grabowski to polski aktor, który pracował w teatrze, telewizji, filmie i dubbingu. Występował także w kabaretach i nagrywał muzykę. Jego pierwszą pracą była niewielka rola Edwarda w serialu Odejścia, powroty w 1972 roku. Jako aktor studiował na krakowskiej PWST, którą ukończył w 1974 roku. występował w przedstawieniach Teatru Tarnowskiego oraz Teatrów im. Słowackiego i Starego w Krakowie.

Najbardziej znany jest z ról aktorskich w filmach Dzień świra, Kariera Niko Dyzmy, Stwórzmy wnuka, Pitbull, Strike, Doubles, Pitbull, New Orders i Pitbull. Grożenie kobietom-politykom. Spośród wielu głosów, które użyczył do filmów animowanych, najbardziej znany jest z roli Bucka Gdaka w Kurczaku Małym, Nathaniela w Zaczarowanej, Niedźwiedzicy Tuli w Toy Story 3 i Alastora „Szalonookiego” Moody’ego w serii o Harrym Potterze.

Po raz pierwszy jako wokalista studyjny, w 2009 roku wydał cztery albumy: Mam prawo… Czasami… Banalnie, Cudne Jest Nudne, Pechy i Peszki oraz Powoli. Laureat zarówno Kaliskich Spotkań Teatralnych, jak i Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska”, przyznawanych przez Związek Polskich Twórców Teatru i Filmu dla Młodych Aktorów. Został uhonorowany złotymi i srebrnymi medalami Gloria Artis za wybitne zasługi dla sztuki za zasługi dla społeczeństwa.

Urodził się jako syn Bolesława Grabowskiego i ucji z domu Bahr. W Alwerni wychowywali go starsi bracia, Mikoaj i Wiktor. Ich ojciec pracował jako kierownik zaopatrzenia w przemyśle chemicznym, a matka zarządzała bankiem spółdzielczym. Karierę kabaretową rozpoczął także po występach z Ensemble MW2. Szerokie uznanie przyniosła mu rola Ferdynanda Kiepskiego w Świat według Kiepskich Polsatu.

Wcześniej bezskutecznie próbował zapisać się do szkoły teatralnej, zanim dostał pracę w Gazobudowie. Rozpoczął naukę w 1969 roku w krakowskiej PWST, ale po oblaniu dwóch przedmiotów musiał powtarzać trzeci rok. W telewizji pojawił się po raz pierwszy w jednym z odcinków miniserialu Wyjścia, powroty, a jeszcze w szkole występował w kabarecie Janusza Rewiskiego „FIUT”.

W 1977 otrzymał Nagrodę Związku Polskich Artystów Teatru i Filmu dla Młodych Aktorów na Kaliskiej Konferencji Teatralnej za rolę Belusa w spektaklu Przepraszam, czy oni cię biją? Wystąpił także w Klątwie, tangu i kłamcy Ryszarda Smogewskiego. W 1978 roku opuścił tarnowski teatr i zaczął występować w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Andrzej Grabowski Aktor Czy Zyje

W 1974 roku, po ukończeniu studiów, rozpoczął pracę w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. W zbiorze znajdują się także poeci Stanisław Witkiewicz oraz Ziowa i Michał Strawiski. Od 1979 roku jest członkiem Ensemble MW2, z którym zagrał główną rolę w sztuce Vaniniana Kwartet dla czterech aktorów. W młodości był harcerzem i ministrantem. Ukończył gimnazjum w Chrzanowie w wieku siedemnastu lat.

Karierę kabaretową rozpoczął w latach 80-tych w krakowskim klubie „Feniks”. W końcu poszedł do kabaretu na własną rękę. W 1986 zdobył Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu za wykonanie monodramu Bogusława Schaeffera Audience V. Później zadebiutował w Krakowie spektaklem Scenariusz na trzech aktorów, który współtworzył z Mikołajem Grabowskiego i Jana Peszka i miał swoją premierę w Teatrze STU.

Przełomową rolą Stefana Sapiei był dla niego film “Kapitał, czyli jak zarobić w Polsce” z 1989 roku w reżyserii Feliksa Falka. W latach 90. związał się z karierą aktorską krakowskiego Starego Teatru. W 1992 roku zadebiutował jako aktor w krakowskim Teatrze STU w jednoosobowym przedstawieniu Wyznanie chuligana, które również wyreżyserował i do którego napisał teksty z Siergiejem Jesieninem.

Zdobył nagrodę na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska” za rolę Jaśka w spektaklu Wesele Stanisława Wyspiaskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy. Po zwolnieniu ze stanowiska w Starym Teatrze w 1997 roku powrócił na scenę Teatru Słowackiego jako Calogero Di Spelta w sztuce Bogdana Hussakowskiego Wielka magia. Zagrał także Andrzeja Jurewicza, ojca bohatera serialu Izabella Cywińska Boża podszewka.

W The Ballad of Window Cleaners , włoskim filmie, wcielił się w Pawła. Ogromną popularność zawdzięcza jego przełomowej roli Ferdynanda Kiepskiego w serialu komediowym Polsatu Świat przy Kiepskim, który jest emitowany w sieci od marca 1999 roku. Grabowski stał się synonimem swojego ekranowego alter ego, Kiepskiego, kiedy sitcom ustanowił rekordy oglądalności i zdobył wyróżnienia w serialach komediowych przez wiele sezonów.

Będąc bohaterem serialu, pojawił się także 11 czerwca 2000 roku na wydaniu albumu Big Cyc Świat według Kiepskich, w którym wygłosił osiem monologów, w sumie kilkaset sekund i przeplatane piosenkami zespołu. Po otrzymaniu nagrody dla najlepszego aktora komiksowego na VFestiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku w 2004 roku zadebiutował jako aktor dubbingowy, wcielając się w łosia Rutta w polskojęzycznej wersji filmu animowanego My Brother Bear, produkcji The Walt Disney Company.

W ramach festiwalu TOPtrendy od 2004 roku wielokrotnie występował w Sopockich Nocach Kabaretowych. Ostatnia edycja festiwalu odbyła się w 2014 roku. Użyczył głosu Buckowi Gdakowi w polskiej wersji animacji Disneya Kurczak May oraz Alastorowi „Szalonookiemu” Moody’emu w Harrym Potterze i Czarze Ognia. Zadebiutował jako aktor w 2005 roku jako Leon May, jeden z dwóch głównych bohaterów „Dwójki” Marcina Zibiskiego, który był również produkowany jako miniserial dla TVP1.

Andrzej Grabowski Aktor Czy Zyje
Andrzej Grabowski Aktor Czy Zyje

Leave a Comment

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Wesprzyj nas, wyłączając blokowanie reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO
error: Treść jest chroniona !!