Andrzej Grabowski Aktor Czy Zyje

Szerzyć miłość
Andrzej Grabowski Aktor Czy Zyje
Andrzej Grabowski Aktor Czy Zyje

Andrzej Grabowski Aktor Czy Zyje – Andrzej Grabowski to polski aktor, który pracował w teatrze, telewizji, filmie i dubbingu. Występował także w kabaretach i nagrywał muzykę. Jego pierwszą pracą była niewielka rola Edwarda w serialu Odejścia, powroty w 1972 roku. Jako aktor studiował na krakowskiej PWST, którą ukończył w 1974 roku. występował w przedstawieniach Teatru Tarnowskiego oraz Teatrów im. Słowackiego i Starego w Krakowie.

Najbardziej znany jest z ról aktorskich w filmach Dzień świra, Kariera Niko Dyzmy, Stwórzmy wnuka, Pitbull, Strike, Doubles, Pitbull, New Orders i Pitbull. Grożenie kobietom-politykom. Spośród wielu głosów, które użyczył do filmów animowanych, najbardziej znany jest z roli Bucka Gdaka w Kurczaku Małym, Nathaniela w Zaczarowanej, Niedźwiedzicy Tuli w Toy Story 3 i Alastora „Szalonookiego” Moody’ego w serii o Harrym Potterze.

Po raz pierwszy jako wokalista studyjny, w 2009 roku wydał cztery albumy: Mam prawo… Czasami… Banalnie, Cudne Jest Nudne, Pechy i Peszki oraz Powoli. Laureat zarówno Kaliskich Spotkań Teatralnych, jak i Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska”, przyznawanych przez Związek Polskich Twórców Teatru i Filmu dla Młodych Aktorów. Został uhonorowany złotymi i srebrnymi medalami Gloria Artis za wybitne zasługi dla sztuki za zasługi dla społeczeństwa.

Urodził się jako syn Bolesława Grabowskiego i ucji z domu Bahr. W Alwerni wychowywali go starsi bracia, Mikoaj i Wiktor. Ich ojciec pracował jako kierownik zaopatrzenia w przemyśle chemicznym, a matka zarządzała bankiem spółdzielczym. Karierę kabaretową rozpoczął także po występach z Ensemble MW2. Szerokie uznanie przyniosła mu rola Ferdynanda Kiepskiego w Świat według Kiepskich Polsatu.

Wcześniej bezskutecznie próbował zapisać się do szkoły teatralnej, zanim dostał pracę w Gazobudowie. Rozpoczął naukę w 1969 roku w krakowskiej PWST, ale po oblaniu dwóch przedmiotów musiał powtarzać trzeci rok. W telewizji pojawił się po raz pierwszy w jednym z odcinków miniserialu Wyjścia, powroty, a jeszcze w szkole występował w kabarecie Janusza Rewiskiego „FIUT”.

W 1977 otrzymał Nagrodę Związku Polskich Artystów Teatru i Filmu dla Młodych Aktorów na Kaliskiej Konferencji Teatralnej za rolę Belusa w spektaklu Przepraszam, czy oni cię biją? Wystąpił także w Klątwie, tangu i kłamcy Ryszarda Smogewskiego. W 1978 roku opuścił tarnowski teatr i zaczął występować w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Andrzej Grabowski Aktor Czy Zyje

W 1974 roku, po ukończeniu studiów, rozpoczął pracę w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. W zbiorze znajdują się także poeci Stanisław Witkiewicz oraz Ziowa i Michał Strawiski. Od 1979 roku jest członkiem Ensemble MW2, z którym zagrał główną rolę w sztuce Vaniniana Kwartet dla czterech aktorów. W młodości był harcerzem i ministrantem. Ukończył gimnazjum w Chrzanowie w wieku siedemnastu lat.

Karierę kabaretową rozpoczął w latach 80-tych w krakowskim klubie „Feniks”. W końcu poszedł do kabaretu na własną rękę. W 1986 zdobył Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu za wykonanie monodramu Bogusława Schaeffera Audience V. Później zadebiutował w Krakowie spektaklem Scenariusz na trzech aktorów, który współtworzył z Mikołajem Grabowskiego i Jana Peszka i miał swoją premierę w Teatrze STU.

Przełomową rolą Stefana Sapiei był dla niego film “Kapitał, czyli jak zarobić w Polsce” z 1989 roku w reżyserii Feliksa Falka. W latach 90. związał się z karierą aktorską krakowskiego Starego Teatru. W 1992 roku zadebiutował jako aktor w krakowskim Teatrze STU w jednoosobowym przedstawieniu Wyznanie chuligana, które również wyreżyserował i do którego napisał teksty z Siergiejem Jesieninem.

Zdobył nagrodę na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska” za rolę Jaśka w spektaklu Wesele Stanisława Wyspiaskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy. Po zwolnieniu ze stanowiska w Starym Teatrze w 1997 roku powrócił na scenę Teatru Słowackiego jako Calogero Di Spelta w sztuce Bogdana Hussakowskiego Wielka magia. Zagrał także Andrzeja Jurewicza, ojca bohatera serialu Izabella Cywińska Boża podszewka.

W The Ballad of Window Cleaners , włoskim filmie, wcielił się w Pawła. Ogromną popularność zawdzięcza jego przełomowej roli Ferdynanda Kiepskiego w serialu komediowym Polsatu Świat przy Kiepskim, który jest emitowany w sieci od marca 1999 roku. Grabowski stał się synonimem swojego ekranowego alter ego, Kiepskiego, kiedy sitcom ustanowił rekordy oglądalności i zdobył wyróżnienia w serialach komediowych przez wiele sezonów.

Będąc bohaterem serialu, pojawił się także 11 czerwca 2000 roku na wydaniu albumu Big Cyc Świat według Kiepskich, w którym wygłosił osiem monologów, w sumie kilkaset sekund i przeplatane piosenkami zespołu. Po otrzymaniu nagrody dla najlepszego aktora komiksowego na VFestiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku w 2004 roku zadebiutował jako aktor dubbingowy, wcielając się w łosia Rutta w polskojęzycznej wersji filmu animowanego My Brother Bear, produkcji The Walt Disney Company.

W ramach festiwalu TOPtrendy od 2004 roku wielokrotnie występował w Sopockich Nocach Kabaretowych. Ostatnia edycja festiwalu odbyła się w 2014 roku. Użyczył głosu Buckowi Gdakowi w polskiej wersji animacji Disneya Kurczak May oraz Alastorowi „Szalonookiemu” Moody’emu w Harrym Potterze i Czarze Ognia. Zadebiutował jako aktor w 2005 roku jako Leon May, jeden z dwóch głównych bohaterów „Dwójki” Marcina Zibiskiego, który był również produkowany jako miniserial dla TVP1.

Andrzej Grabowski Aktor Czy Zyje
Andrzej Grabowski Aktor Czy Zyje

Leave a Comment

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Wesprzyj nas, wyłączając blokowanie reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock
error: Treść jest chroniona !!