Andrzej Grabowski Nie Zyje – 15 marca 1952 roku w Chrzanowie przyszedł na świat. Innymi słowy, jest alwernianką. W 1974 ukończył krakowską PWST. W latach 1974-1975 brał udział w spektaklach maturalnych Ucieczki przepiórki Stefana Eromskiego i Termidora Stanisławy Przybyszewskiej, w obu wcielił się w rolę Zabrzeziskiego ponownie od 1979-1992 i później od 1997.
W latach 1975-1979 występował w Teatrze w Tarnowie, gdzie zagrał m.in. Rękopis znaleziony w Saragossie”, m.in. Strawiński w “Listopadzie”, Poeta w “Irydionie”, Major w “Panach i huzarach”, Jan w “Sptane” czy Ewakin w “O’enku” to tylko niektóre z ról, jakie zagrał w Teatrze Słowackiego.
Zagrał blisko 40 różnych ról w produkcjach Teatru Telewizji m.in. „Kwartet”, „Scenariusz dla trzech aktorów”, „Kto się boi wilka Wirginia?”. Przed latami 90. poświęcił się przede wszystkim teatrowi i nie miał żadnych znaczących ról zaledwie kilka odcinków.
W 1994 zagrał role w filmach „Piękne miejsce” reż. Jan Jakub Kolski i „Polska śmierć” reż. telewizyjna Kazimierz Kutz oraz „Śmierć jak kawałek chleba” w roli górnika reż. Kazimierza Kutza.Z tym samym filmowcem ponownie spotkał się w 1995 roku przy “Pukowniku Kwiatkowskim”.
w którym zagrał księdza. Wcielił się w tatę Marysi w serialu Izabelli Cywiskiej z 1997 roku, od tego czasu zrobił karierę aktorską „Boża podszewka” kontynuacja z 2005 roku, ponownie zagrał z Kazimierzem Kutzem w serialu „Sława i chwała”, zagrał w „Miłości” Roberta Gliskiego i rób.
co chcesz” oraz „Prostytutki” Eugeniusza Privezhentseva i nie tylko.W 1998 roku zagrał u boku Grażyny Wolszczak we włoskim filmie “La Ballata dei Lavavetri”, aw następnym roku miał krótkie role w “Jaku narkotyku” Barbary Sass oraz “Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana.
Jego przełomowa rola w sitcomie “Świat według Kiepskiego” w 1999 roku również przyczyniła się do jego błyskawicznego wzrostu sławy w tym roku 1999-2011.W kilku znaczących polskich filmach, m.in. “Dzień świra”, “Superprodukcja”, “Kariera Niko Dyzmy”, “E=mc2” czy “Jak to zrobić z dziewczynami”.
zagrał drugoplanowe role w 2002 roku. Na dobre i na złe”, “Klan” i “Miodowe lata” pojawiał się gościnnie. Po raz pierwszy zyskał rozgłos w komedii Piotra Wereniaka “Zróbmy wnuka” w 2003 roku, a następnie dołączył do obsady międzynarodowego serial “Zotopolscy” w następnym roku.
Rok 2005 odgrywa też znaczącą rolę w “PitBull” Patryka Vegi iw “Diabełku”, które ukazały się w tym samym roku . W 2006 roku wystąpił w filmach „Dublery”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” i „Świadek koronny” w reżyserii Marka Koterskiego. W tym roku powtórzył to na Promenadzie Gwiazd w Midzyzdrojach.
Aktor zgarnął trofeum dla najlepszego aktora na Tri-Festiwalu Miasta Dobrego Humoru .Jego przełomową rolą była rola w filmie „Mała Moskwa” z 2008 roku, w którym również wystąpił. W następnym roku miał role w Sleepwalkers i Pixels. W 2010 roku zagrał w filmach „Skrzydlate świnie”.
„Dziewczyny” i „Million Dollars”. W 2011 roku zagrał w „Tajemnicy Westerplatte”.Andrzej Grabowski jest ojcem dwóch aktorek: Katarzyny i Zuzanny, z którymi się ożenił. Jego żoną jest wizażystka filmowa Anita Kruszewska, którą poślubił w 2009 roku. Andrzej Grabowski trenował w Polsce trzydziestu mistrzów Polski juniorów na średnich i długich dystansach.
Jego podopieczni dobrze spisali się dla Polski w juniorskich rozgrywkach międzynarodowych. Andrzej Grabowski, obecny trener reprezentacji Polski, reprezentował swój kraj na Mistrzostwach Europy Juniorów 1991 w Salonikach. W 1989 roku został wybrany najlepszym polskim trenerem lekkiej atletyki juniorów.
Nauczycielem matematyki został po 1993 roku.Pogrzeb Andrzeja Grabowskiego odbędzie się w Chludowej niedaleko Poznania, w piątek 12 grudnia o godzinie 14:00.Jego nazwa „Kiepskimi” jest synonimem tandetnego wykonania. Myślę, że to wcale nie jest zła jakość, bo dużo trudniej zagrać Ferdka Kiepskiego w.
„Kiepskim” niż Gebelsa w „Pitbullu”, jak powiedział nam Andrzej Grabowski, który grał Kiepskiego przez 23 lata wywiad pod koniec 2021 r. Finał serialu tej przebojowej komedii wyemitowano 16 listopada 2022 r. Tak właśnie rozmawiałbym z Gebelsem, gdybym teraz z nim rozmawiał.
bez przerw na oddech i wyraz twarzy. Koncentracja wzroku. Postaw się w roli ankietera z Ferdynandem Kiepskim. Nie wiem, ile ruchów ręką musiałbym wykonać ani co musiałbym zrobić w tej sytuacji. Co jest w takim razie większym wyzwaniem? Naturalnie używając go. Rzeczywiście.
nadal byłoby to zabawne, a czasami tak głupie, że aż mądre. Andrzej Grabowski w rozmowie z Gazeta.pl zauważył, że pomimo swojej renomy, jakość filmu jest dość wysoka. Wcześniejsza wersja spojrzenia aktora na “Świat według Kiepskai” było zupełnie inne. „Po przeczytaniu scenariusza odcinka pilotażowego i powrocie do Krakowa zrobiło mi się niedobrze.
Ale hej, w takich chwilach przypominam sobie, że odgrywanie ról to moja praca, a nie rozrywka. Zarobki są minimalne, ale stałe. Byłem też pewien, że taki program nigdy nie odniesie sukcesu i że stacja anuluje go jeszcze przed premierą. jeszcze kilka lat temu. I jeszcze jedno.
początkowo jego bohater miał nosić imię Ludwik Kiepski. Sam Grabowski miał inspirację do zmiany nazwiska na planie, gdy spojrzał na „obraz przodka” w filmie Kiepskich salon. W ten sposób zostanie zapamiętana stara fotografia.
Andrzeja Grabowskiego, który był tylko rekwizytem w sztuce Gość w oczekiwaniu. Aktor żartował, że wygląda jak „XIX-wieczna manufaktura.