Grzegorz Ślak Majątek

Szerzyć miłość
Grzegorz Ślak Majątek
Grzegorz Ślak Majątek

Grzegorz Ślak Majątek – Grzegorz Andrzej Ślak ur. 16 maja 1965 w Ostrzeszowie – polski przedsiębiorca, prawnik, finansista, specjalizujący się w podatku akcyzowym. Karierę zawodową rozpoczynał w oddziale Banku Przemysłowo-Handlowego w Krakowie. W 2002 roku został szefem zarządu Rafinerii Trzebinia SA W czasie pełnienia funkcji prezesa zarządu powstała pierwsza instalacja do produkcji biopaliw w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, pierwsza instalacja w Europie Środkowo-Wschodniej Europy Wschodniej na produkcję parafiny hydrorafinowanej na licencji Exon Mobile oraz przeprowadzono jedną z największych restrukturyzacji podatkowych w zakresie podatku akcyzowego na kwotę 250 mln zł.

W 2006 roku został prezesem zarządu Skotan SA, w 2008 prezesem zarządu Bioeton SA, aw 2009 prezesem zarządu i udziałowcem BDK Kyritz GmbH w Niemczech. Od 2009 roku jest prezesem zarządu i jedynym akcjonariuszem HGBS Finanse SA, spółki zajmującej się produkcją wyrobów spirytusowych: wyrobów rektyfikowanych i biopaliw, będącej funduszem inwestującym w spółki z branży nowych technologii i „akcyzy branże „biznesowe”.

W 2008 roku przeprowadził „pionierską” w Polsce transakcję przejęcia klubu piłkarskiego Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski przez Polonię Warszawa. 1 sierpnia 2008 został szefem zarządu klubu piłkarskiego Polonia Warszawa. W lipcu 2011 został szefem zarządu spółki Wratislavia Biodiesel SA, zajmującej się produkcją biopaliw oraz gliceryny surowej i leczniczej. W 2014 roku rozpoczęto prace nad produkcją biopaliw z alg, następnie w 2018 roku na skalę przemysłową produkcję paliwa UCOME.

Od października 2011 r. jest także prezesem zarządu spółki Akwawit SA z siedzibą we Wrocławiu – producenta spirytusu i wódek. Za jego kadencji podpisano kontrakty na produkcję wódki Smirnoff Vladimir dla Diageo Polish Sp. z oo o. i wódki Maximus dla Brown-Forman Polska Sp. z oo o. Do głównych produktów Akwawitu należą wódki Wratislavia i Krakus. W 2016 roku zaczął robić whisky Jack Strong ze swoim wizerunkiem na opakowaniu. W 2011 roku założył firmę Woodl Sp. z oo z oo, która jest właścicielem wielu nieruchomości oraz dystrybutorem alkoholi i alkoholi spirytusowych na terenie RP i za granicą.

W 2013 roku został szefem zarządu Bartimpex SA i zastąpił na tym stanowisku nieżyjącego już Aleksandra Gudzowatego. Od 2017 roku prowadzi działania mające na celu objęcie stanowiska kontrolnego w spółce akcyjnej Śląsk Wrocław. Jest udziałowcem firm z Republiki Federalnej Niemiec, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajów europejskich. Jest lub był członkiem rad nadzorczych m.in. Orlen Oil SA, JW Construction SA, Orlen Asfalt SA, Polonia Warszawa SA, Euronaft Sp. z oo z oo, Gas-Trading S.A

Grzegorz Ślak Majątek

W 2019 roku został zatrzymany przez CBA w związku z praktyką wyprowadzania znacznej kwoty pieniędzy z majątku spółek, z którymi był powiązany. W kwietniu 2003 r. polski rząd zawarł porozumienie z USA na zakup 48 samolotów F-16 za 3,5 mln USD. W zamian Amerykanie zobowiązali się m.in. do inwestowania w polską gospodarkę i zachęcania polskich firm do inwestowania na rynku amerykańskim.

Tej ostatniej kwestii nie spełnili. W 2014 roku jako Prezes Zarządu Bartimpex SA Grzegorz Ślak doprowadził do zawarcia ugody z Lockheed Martin. Według nieoficjalnych źródeł Bartimpex SA otrzymał za to dziesiątki milionów dolarów odszkodowania. Bartimpex jako jedyny podmiot prawny w Polsce otrzymał odszkodowanie za niespełnienie kryteriów umowy offsetowej.

W 2015 roku Grzegorz Ślak jako prezes zarządu Bartimpex SA zainicjował przejęcie przez PGNiG odcinka gazociągu Jamał-Europa, który przebiega przez Polskę. Zakup umożliwił PGNiG przejęcie 4 proc. akcji należących do Bartimpexu, co dało mu przewagę nad Gazpromem i zagwarantowało stronie polskiej decydujący głos w najistotniejszych kwestiach dotyczących EuRoPol Gaz SA, właściciela gazociągu.

W 2006 roku w związku z pełnieniem funkcji prezesa zarządu Rafinerii Trzebinia został oskarżony o uszczuplenie podatków na rekordową kwotę 764 mln zł. Po dwóch latach organy podatkowe uznały ważność wszystkich rozliczeń podatkowych w Rafinerii Trzebinia. Ostatecznie został uniewinniony od wszystkich zarzutów 12 października 2018 roku.

Zarządzeniem Prezydenta RP z dnia 4 czerwca 2003 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi dla rozwoju przemysłu naftowego. Ponadto otrzymał medal „Człowiek Roku 2005” przyznany przez „Gazetę Krakowską” za „profesjonalizm w zarządzaniu firmą, wprowadzanie innowacyjnych technologii, skuteczność w zdobywaniu nowych rynków oraz wspieranie kultury i sportu”, a w 2017 roku nagrodę „Biznes Nagroda Inspirator 2017”.

W 2003 roku przekazał Klinice Endokrynologii w Zabrzu gamma-kamerę służącą do specjalistycznych badań tarczycy oraz wsparł remont terenu, na którym zainstalowano specjalistyczny sprzęt. W 2013 roku przekazał darowiznę w postaci nowych ultrasonografów umożliwiających wczesną diagnostykę nowotworów dla Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Nadciśnienia Zawodowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej we Wrocławiu.

Od lat jest blisko związany z polskim żużlowcem Tomaszem Gollobem, który uroczyście wręczył mu złoty medal Indywidualnego Mistrza Świata zdobyty w 2010 roku. Dodatkowo w 2010 roku Ślak napisał książkę „Dlaczego dopiero teraz?! Mistrz Świata Golem. Prawdziwa opowieść”. Występuje jako analityk i komentator Speedway Grand Prix w Canal+.

Grzegorz Ślak Majątek
Grzegorz Ślak Majątek

Leave a Comment

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Wesprzyj nas, wyłączając blokowanie reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock
error: Treść jest chroniona !!