Ryszard Poznakowski Nie Żyje – Polski muzyk, kompozytor i aranżer Ryszard Janusz Poznakowski. W latach 1969-2005 był członkiem Trubadurów, z którymi ponownie zaczął występować w 2010 roku. Od 2012 roku jest także liderem „Zespołu Poznakowskiego”. Już w młodym wieku wykazywał się sprawnością muzyczną; w wieku trzech lat zaczął już opanować grę na fortepianie. W 1960 ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Koszalinie w klasie fortepianu.
Po ukończeniu liceum muzycznego w Gdańsku, dyrektor Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Jerzy Katlewicz nadał mu stanowisko fagocisty, które piastował przez dwa lata. Jednocześnie studiował w PWSM w Gdańsku.
Przez dwa lata, od 1965 do 1967 był członkiem zespołu Czerwono-Czarni. W 1967 został szefem Telewizji Gieda Piosenki. Był dyrektorem muzycznym popularnego zespołu Trubadurzy, w którym występował nieregularnie od 1967 do 2005 roku, kiedy to rozstał się z zespołem po uwikłaniu go w kampanię wyborczą Samoobrony. Założył zespół Old Stars w 1970 roku po tym, jak zobaczył ich grających w programie Telewizyjnym Banku Modych, kiedy to po raz pierwszy zaśpiewali przebój „Co jest”. Również w 1970 założył zespół Wiatraki. Następnie został reżyserem dźwięku Polskich Nagrań, a od 1978 roku dyrektorem muzycznym warszawskiego Teatru Syrena.
Latem 1998 roku wraz z zespołem Trubadurzy nagrał płytę Znamy się tylko z widzenia – Złote Przeboje, która zdobyła tytuł Złotej Płyty. Z zespołem zdobył wcześniej cztery Złote Płyty. Stowarzyszenie Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzycznych wybrało go w tym samym roku (2007) na prezesa zarządu. Zdobył około 80% głosów, kandydując na burmistrza Magnuszewa Dużego w 2011 roku. W 2012 roku powrócił do działalności muzycznej, nagrywając kilka utworów z nowo powstałym zespołem „Poznakowski Band”.
Kiedy zmarł Krzysztof Krawczyk, Ryszard Poznakowski powiedział… 5 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocny, zmarł. Pod względem wieku miał 74 lata życia.
Od 2010 roku okazjonalnie występuje w zespole Trubadurzy. W 2017 roku zaangażował się w trasę Trubadours w związku z jubileuszem 50-lecia istnienia grupy, dołączył też do reaktywowanego zespołu Czerwono-Czarni, grając na instrumentach klawiszowych, śpiewając własne piosenki i zapowiadając występy. ubiegał się już o stanowisko sołtysa przysiółka Magnuszew Duży. W wyniku wyborów jego miejsce zajęła jego żona Teresa.
W 2020 roku skomponował nowy tekst do melodii Where have you go, tamte party, którą zaśpiewał Wojciech Gssowski. Nowe słowa do piosenki powstały z okazji 5-lecia istnienia Radia Woda. Towarzyszący jej teledysk również odniósł ogromny sukces, debiutując na YouTube w czerwcu tego roku.
Poznańkowski napisał muzykę dla wielu artystów, takich jak Krzysztof Krawczyk, Red and Black, Alicja Majewska, Bogdana Zagórska, Renata Danel, Zbigniew Wodecki, Krzysztof Cwynar, Andrzej Zaucha, Katarzyna Sobczyk, Andrzej Dbrowski, Edward Hulewicz i Wo The trwały wpływ, jaki wywarł jako artysta i jako zjawisko kulturowe, sprawił, że jego twórczość będzie nadal inspirować ludzi przez wiele lat. Ryszard Poznakowski, kompozytor i przyjaciel Krzysztofa Krawczyka, zauważył na antenie Polskiego Radia 24, że w jego wykonaniach każdy znalazł cząstkę siebie i że tak będzie dalej.
Jednym z najbardziej znanych polskich wokalistów był Krzysztof Krawczyk. Steamboat, I Wanted to Be, What the World Gave Us, My Friend, It’s Hard to Do, and Bo You Are to tylko niektóre z wydanych przez niego piosenek. Ryszard Poznakowski wypowiadał się o nim bardzo wysoko, chwaląc zarówno jego osobowość, jak i pisarstwo. Skończył się ten czas, kiedy ludzie śpiewali z głębi duszy i emocji. Odszedł mój wspaniały przyjaciel, artysta niezrównanego formatu – zaznaczył.
Bez względu na to, jakiej płyty Krzysztofa Krawczyka słuchamy, zawsze będziemy czuć więź z autorami i wielkimi poetami, którzy widzieli w nim umiejętność wyrażania własnych wizji. Dla niego nie było ważne osiągnięcie celu, ale dążenie do niego. W miarę postępu transmisji odkryjemy kolejne warstwy filozoficzne, cierpienia, szczęścia i umiejętności w jego interpretacjach, podkreślił gość specjalny programu. Od popu po rytm i blues, swing, soul i jazz, a także pieśni religijne i muzykę cygańską czy biesiadną, Krzysztof Krawczyk wydał albumy pełne różnorodności gatunkowej.
Zmarł 5 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocny. Pod względem wieku miał 74 lata. Do najbardziej znanych dzieł Ryszarda Poznakowskiego należą „Chaupy witamy”, „Gdzie się podziały te przyjęcia?”, „Trzynastego” i „Mały Książę”. 75 lat na ziemi świętuje muzyk ze sceny Troubadours. 11 stycznia 1946 roku w Grudzidzu świat przywitał na świecie Ryszarda Poznakowskiego. Jego wczesne życie było naznaczone skojarzeniami muzycznymi. Po ukończeniu gimnazjum w Gdańsku podjął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Były takie piosenki jak „Znamy się tylko z widzenia”, „Krajobrazy”,„Soneczniki-kwiaty”, „Tu byłeś” i „Kim żart” z trubadurów.
Zespół koncertował w Polsce, a także m.in. w ZSRR, NRD, Jugosławii, Bułgarii, a nawet Chinach. Krzysztof Krawczyk, Alicja Majewska, Bogdana Zagórska, Renata Danel, Zbigniew Wodecki, Krzysztof Cwynar, Andrzej Zaucha, Katarzyna Sobczyk, Andrzej Dbrowski, Wojciech Gssowski to tylko niektórzy artyści, których muzykę napisał Poznańkowski.
Mówiąc prościej, Krzysiek Krawczyk i ja byliśmy zrośnięci w biodrze; jednak nasze kończyny zostały odcięte w różnych miejscach. Umiał śpiewać i rozpoznałem zakres jego możliwości wokalnych. Poznakowski rozmyślał nad tym, jakie to wszystko było piękne. Kiedy mówię, że praca socjalna nie jest mi obca, mam to na myśli. Grupa ZAiKS jest dla mnie portalem społecznościowym od zarania dziejów. Moje doświadczenie w pracy socjalnej okazało się nieocenione w wypełnianiu mojej roli burmistrza.