Witek Elżbieta Wzrost – 17 grudnia 1957 roku w polskim mieście Jawor urodziła się Elbieta Barbara Witek. Pedagog i polski polityk. Historyk ten, oprócz pełnienia funkcji marszałka Sejmu VIII i IX kadencji, był posłem na Sejm V, VI, VII, VIII i IX kadencji. Absolwentka Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego Elbieta Barbara Witek pracuje jako historyk.
Uczęszczała do Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego na studia podyplomowe w 1996 roku, gdzie uzyskała dyplom ze specjalizacją w badaniach nad Unią Europejską. Zasiadała w Sejmie przez ostatnie pięć, sześć, siedem, osiem i dziewięć lat. Będzie nadal przewodniczył polskiemu parlamentowi jako jego marszałek do 9 sierpnia 2019 r. Kierowała także Gabinetem Politycznym Prezesa Rady Ministrów jako minister spraw wewnętrznych i administracji.
Elbieta Witek pełniła funkcję ministra w polskim rządzie oraz członka Rady Ministrów. Otrzymała Krzyż Wolności i Solidarności. Imiona dwóch córek Elbiety Barbary Witek to Marta i Gabriela. Są rodzicami dwójki dzieci. Jej mąż nazywa się Stanisław Witek. Jednak rzadko widuje się ich razem w mediach drukowanych lub internetowych. Polska pedagog i polityk Elbieta Barbara Witek z d. Zbanuch. W 2019 roku Polska wybierze ósmego i dziewiątego marszałka Sejmu. I
Elżbieta Witek przyszła na świat 17 grudnia 1957 r. Autorytatywna postać polskiej polityki; pedagog. Do tej pory przeżyłem 66 lat. Jest Strzelcem według znaku zodiaku.
Uczestnik piątej, szóstej, siódmej, ósmej i dziewiątej sesji Sejmu (od 2005). W rządach Beaty Szydo i Mateusza Morawieckiego pełnił funkcję rzecznika rządu w latach 2015 i 2016, ministra członka Rady Ministrów i szefa gabinetu politycznego premiera w latach 2015-2017 oraz ministra spraw wewnętrznych i administracja w 2019 r. Magister historii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego uzyskała w 1980 r., a doktorat z historii Unii Europejskiej w Instytucie Historycznym tej uczelni w 1996 r.
W latach 1980-2006 uczyła w Jaworze; od 1991 roku kierowała zarówno Szkołą Podstawową nr 2 w Jaworze, jak i Zespołem Szkół Ogólnokształcących. Przez cztery lata zasiadała w ławie przysięgłych sądu pracy. W latach 2004-2008 pełniła funkcję wiceprezesa jaworskiego klubu sportowego „Olimpia”. Wstąpiła do „Solidarności” w 1980 roku. W wyniku udziału w ruchu oporu w 1982 roku spędziła trzy miesiące w więzieniu. początku lat 90. Akcja Demokratyczna była częścią Ruchu Obywatelskiego. Zasiadała w radzie miasta Jawora od 2002 do 2005 roku; w 2002 roku złożyła nieudaną kandydaturę na burmistrza.
Po nieudanym kandydowaniu do Sejmu w 2001 roku z listy PiS, ostatecznie odniosła sukces w 2005 roku, kiedy została wybrana do Sejmu V kadencji z okręgu legnickiego. Jej druga próba zdobycia miejsca w parlamencie opłaciła się w 2007 roku, kiedy otrzymała 9666 głosów i mandat w parlamencie. Została ponownie wybrana w wyborach w 2011 roku większością głosów 9381.
Rada Polityczna PiS wybrała ją do komitetu politycznego partii w listopadzie 2011. Oficjalnym rzecznikiem partii została w lipcu 2015. W wyborach w tym roku otrzymała 22 168 głosów, ponownie wybierając ją do Sejmu. Weszła do rządu Beaty Szydo 16 listopada 2015 jako minister bez teki. Została też oficjalną rzeczniczką Rady Ministrów i szefową gabinetu politycznego premiera. Do czasu objęcia jej przez Rafa Bochenka w dniu 8 stycznia 2016 r. pełniła funkcję rzecznika praw obywatelskich. Do rządu Mateusza Morawieckiego weszła 11 grudnia 2017 roku jako minister bez teki. Została odwołana z Rady Ministrów 18 grudnia 2017 roku.
Gdy 4 czerwca 2019 roku wróciła do rządu Mateusza Morawieckiego, od razu została ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Do Rady Dialogu Społecznego dołączyła jeszcze w tym samym miesiącu, po tym jak została wybrana przez prezydenta. W obliczu zbliżającego się kandydowania na marszałka Sejmu, 9 sierpnia została zmuszona do rezygnacji z członkostwa w Radzie Ministrów. Otrzymała tego dnia 245 głosów, co dało jej zwycięstwo. W październikowych wyborach parlamentarnych z sukcesem uzyskała reelekcję na posła, zdobywając 46 171 głosów.
Otrzymała 314 głosów, aby zostać marszałkiem Sejmu IX na jego pierwszym posiedzeniu 12 listopada 2019 r. Marszałek Sejmu RP Elbieta Witek przyjęła 11 sierpnia 2021 r. kontrowersyjne społecznie zmiany ustawy o radiofonii i telewizji i zarządziła głosowanie nad przełożyć posiedzenie w celu rozpatrzenia wniosku grupy posłów PiS. Za odroczeniem posiedzenia w pierwszym głosowaniu opowiedziało się tylko posłów macierzystego klubu parlamentarnego Witek oraz dwóch posłów niezależnych.
Decyzja Elbiety Witek była szeroko dyskutowana w polskich mediach, a część dziennikarzy i prawników uznała, że nie ma podstaw do wznowienia głosowania na podstawie jej orzeczenia. Jest córką Eleonory i Floriana, a Florian jest piekarzem. W 1980 roku związała się ze Stanisławem Witkiem.
Marta jest nauczycielką wychowania fizycznego, a Gabriela przedszkolem; obie córki są nauczycielkami.Pod koniec VIII kadencji Sejmu poseł PiS pełnił już tę funkcję. Witek został wybrany na nowego marszałka Sejmu 12 listopada większością głosów. Weryfikowane są statystyki życiowe Elbiety Witek, w tym jej wzrost, wiek, potomstwo, sieć pokrewieństwa, siostra, miasto rodzinne i zadeklarowany majątek.
Polska polityk i pedagog Elbieta Barbara Witek z domu Zbanuch zasiadała w Sejmie przez pięć kolejnych kadencji (2005-2009). W rządach Beaty Szydo i Mateusza Morawieckiego pełniła funkcję rzeczniczki rządu w latach 2015 i 2016, a w latach 2015 i 2017 ministra-członka Rady Ministrów i szefa gabinetu politycznego premiera. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Marszałek Sejmu VIII kadencji w 2019 r.